Recenzje

Japońskie sny o zwierzętach

2012-10-22

Bogda Balicka  / e-pets

Tagi: zwierzęta, wąż, ptaki, Nadepnęłam na węża, Hiromi Kawakami, Karakter

Nadepnęłam na węża

Co może się stać, gdy nadepnie się na węża? Co się dzieje, kiedy domy zasiedlają magiczne przedmioty wespół ze zwierzętami? Ile fantastycznych historii o zwierzętach można wysnuć jednej nocy? Odpowiedzi na te pytania przynosi książka „Nadepnęłam na węża” Hiromi Kawakami (Wydawnictwo Karakter). W tym wyjątkowym zbiorze opowiadań węże i ptaki pod postaciami kobiet zasiedlają życie człowieka i kuszą go wizją swojego magicznego świata. A kuszą tak bardzo sugestywnie, że aż coś tu nie gra… W domach pojawiają się tuboliski, które pięknie pachną, głaskane świecą. W narracji japońskiej pisarki tuboliski to lisowate zwierzęta obdarzone magiczną mocą, które kiedyś szamani nosili w bambusowych tubach. Ich zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo domu. Tak jak murkotki, żyją one wtopione w kamienne fundamenty i filary domu. Aby natrafić na ich ślad, trzeba po prostu dobrze patrzeć i szukać przebarwień w murze. Kiedy je wypatrzymy, murkotki nabierają kształtów, pokrywają się futerkiem i zaczynają chodzić po mieszkaniu. Następnie zwijają się w kłębki na kolanach, mruczą i mają oko na wszystko.

Autorkę do wymyślenia tych opowieści inspirowały zapewne doświadczenia zawodowe. Hiromi Kawakami z wykształcenia jest biologiem i szuka nieznanych połączeń między rozmaitymi zjawiskami przyrodniczymi.

Autor: Bogda Balicka  
Źródło: e-pets

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.