Dobór zwierzęcia

Beagle – słodka mordka anioła i temperament huraganu

2012-11-03

Izabela Jężak / Pet Market

Tagi: zwierzęta, pies, beagle, charakter

Beagle nie lubią być pozostawione same sobie, fot. iStock

Są pewne rasy zwierząt, które mimo milusińskich pyszczków, ślicznej sierści i niewielkich rozmiarów nie są zwierzakami typowo towarzyskimi, które nagle polubią kanapowy tryb życia i samotne czekanie w spokoju pół dnia na przyjście właściciela. Do takich zwierząt należą m. in. beagle

Rozglądając się wokół bez problemu dostrzeżemy, że coraz częściej traktowane są jako psy kupowane przez mieszkańców bloków, do towarzystwa. Wielu ich właścicieli z pewnością nie wzięło pod uwagę, że nie są one kanapowcami, mają zdecydowanie temperament łowcy. Beagle należą do VI grupy federacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna): psy gończe sekcji 3.1. psy gończe małe. W Polsce beagle pojawiły się w latach 70 XX wieku jako zwierzęta laboratoryjne. Pierwsze psy do hodowli zaczęto sprowadzać kilkanaście lat później.

Wulkan energii nie lubiący samotności
Beagle mimo swojego pokojowego usposobienia, nie lubią być pozostawione same sobie i szybko się nudzą. Mają naturę psa myśliwskiego, co oznacza, że nie są bezwzględnie posłuszne właścicielowi. Muszą mieć bezpieczny i ogrodzony teren, w innym przypadku instynkt łowcy natychmiast każe psu gnać do przodu i zwiedzać okolicę. Ta rasa nadaje się tylko dla ludzi aktywnych, lubiących spędzać dużo czasu poza domem na świeżym powietrzu. Energia jaką posiadają jej przedstawiciele musi znaleźć ujście. Jeśli nie będziemy dostarczać psu możliwości ruchu i kontrolowanych zabaw zacznie ich na własną rękę (a w zasadzie łapę) szukać w domu, co jak wiadomo poniesie za sobą ofiary w postaci rozbitych donic, wazonów, porozrzucanych butów itp. Psie zabawki są w ich przypadku niezwykle wskazane jednak absolutnie nie zastąpią towarzystwa. Beagle nadają się do bloku pod warunkiem, że zapewnimy im dziennie minimum 1,5 godziny wybiegania się i jeśli w domu nie będą siedzieć samotnie.

Ufne i przyjacielskie
Zdecydowanie nie są psami obronnymi. Nie nadają się na psy pilnujące posesji, gdyż są zbyt ufne wobec obcych. Beagle są psami sfory (były trzymane w sforach i używane do polowań), a w warunkach domowych sforą jest dla nich rodzina, dlatego dobrze dogadują się z dziećmi i są wiernymi towarzyszami wszelkich psot. Beagle są pozbawione agresji i może w tym właśnie tkwi powód tak ogromnego popytu i zainteresowania tą rasą. Nie wolno zmieniać ich naturalnego usposobienia próbując uczyć ich agresji czy szczując. Takie eksperymenty kończą się bardzo źle – zazwyczaj ogromnymi zaburzeniami i problemami wychowawczymi.

Uciekinier, a raczej osobnik uległy łowieckiemu instynktowi
Beagle w genach mają zakodowane tropienie – to pierwotnie była ich praca. Kiedy złapią trop, są w stanie iść za nim przez bardzo długi czas. Instynkt łowiecki jest jednym z silniejszych! Ta cecha połączona z umiłowaniem zabawy sprawia dodatkowo, że widząc właścicieli rzucających się za nimi w pogoń zaczynają uciekać, traktując to jak świetną zabawę. Jeśli beagiel ma do dyspozycji ogród musimy zadbać o jego ogrodzenie i pamiętać o zamykaniu furtki. W przeciwnym razie nasz pies będzie wybierał się na samotne wędrówki, nie zawsze dla niego bezpieczne.

Zdrowie
To jedna ze zdrowszych ras psów. Niektórzy twierdzą, że beagle są najbardziej poznaną rasą psów na świecie. Ze względu na żywotność, niewielkie rozmiary i pokojowe usposobienie są rasą psów najczęściej wykorzystywaną do wszelkich badań laboratoryjnych, z tego też powodu ich problemy zdrowotne i ewentualne zagrożenia są dobrze poznane i opisane. Ze względu na temperament zdarzają im się urazy mechaniczne (obdarcia, zwichnięcia, skręcenia). Występuje także dysplazja stawów biodrowych. Z powodu łakomstwa i częstego zjadania śmieci występują czasem problemy żołądkowo-jelitowe. Mają również wrażliwe i podatne na choroby oczy.

Utrzymanie czystości
Jak pisze nieco humorystycznie jeden z hodowców beaglów: „Beagle linieją raz w roku, a linienie to trwa w zależności czy jest to rok przestępny czy nie 365 lub 366 dni”. Jeśli chodzi o aspekt sprzątania sierści to sierść krótka jest podczas linienia znacznie bardziej kłopotliwa dla właściciela niż długa. I tak jest też w przypadku beagli. Podczas nasilonego linienia, kilkukolorowe np. trzykolorowe ubarwienie (tzw. tricolor) sprawia, że sierść jest widoczna niemal na każdym kolorze i fakturze materiału. Krótka i sztywna sierść wbija się w materiał i jest niezwykle trudna do usunięcia. Niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednią szczotkę już na starcie i częste szczotkowanie pupila.

Niezbędnik na start i stale poszerzająca się oferta
Wyprawka dla beagla wygląda standardowo jak dla każdego innego psa, jednakże na kilka aspektów musimy zwrócić szczególną uwagę.

Beagle potrzebują oczywiście: dobranej specjalnie do ich wieku i rasy karmy, legowiska (najlepiej plastikowego, jest łatwe w utrzymaniu czystości i trudne do pogryzienia), misek, obroży, smyczy (zarówno tradycyjnej jak też automatycznej), kagańca (jeśli ma tendencje do jedzenia wszelkich śmieci), szczotki gumowej lub drewnianej z gęstym włosiem. Nie wolno zapomnieć o smakołykach, które będą niezwykle pomocne przy tresurze i zabawkach – te przy tak „żywym” usposobieniu beagli są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Najbardziej polecane są wszelkie piłki, sznury do przeciągania itp. Zabawki ulegają zniszczeniu, więc klienci chętnie kupują nowe. W związku z tym wskazane jest posiadanie w ofercie dużego wyboru zabawek – klient wracając do sklepu po kolejne zakupy lubi być zaskakiwany.

Rewelacyjną rzeczą, która polecana jest dla zwierząt tej rasy są lokalizatory. Obecnie na rynku mamy do wyboru lokalizatory dźwiękowe, radiowe i GPS. Te ostatnie są uznawane za najlepsze i najbardziej uniwersalne. Niezwykle popularne w USA, w Polsce jeszcze niezbyt są znane, ale z pewnością już niebawem staną się hitem także u nas. Dzięki lokalizatorowi unikniemy ryzyka dalekich ucieczek i będziemy w stanie błyskawicznie odnaleźć zwierzaka. W urządzeniach tego typu zastosowane są 2 technologie GSM i GPS. Odbiornik GPS ustala położenie pupila, a następnie umieszczona w obroży karta SIM za pośrednictwem sieci GSM wysyła do nas SMS z podaniem tego położenia. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu można również śledzić na mapie aktualne umiejscowienie i przemieszczanie się psa. Cena detaliczna obroży wynosi około 1800 PLN. Czy to dużo, czy mało to sprawa dyskusyjna, dla wielu klientów z pewnością bezpieczeństwo pupila jest bezcenne. Tego typu lokalizatory powinny znaleźć się w ofercie nowoczesnego sklepu.

Beagle to psy bardzo absorbujące czas i energię właścicieli. Nabywając go musimy mieć w pobliżu bezpieczny teren, na którym nasz pupil będzie się w stanie wybiegać. Szczęśliwy beagiel to zmęczony beagiel, nie ma dla niego chyba nic gorszego niż nuda.

Jednak zanim stanie się głównym bohaterem naszego życia, lub życia naszych klientów, trzeba przeczytać jak najwięcej o rasie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno jesteśmy gotowi na „słodki huragan”.

Autor: Izabela Jężak
Źródło: Pet Market

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.