Trendy i design

Look vintage i styl miejski w modzie dla zwierząt
Włoscy projektanci prezentują trendy na 2013 rok

2013-01-06

Red. (Ilona Niebał) / Pet Market

Tagi: zwierzęta domowe, pies, moda, trendy, włoski styl, look vintage, fashion victims, pet fashion, ubranka dla psa

Światy mody – ludzkiej i tej dla zwierząt – przenikają się, fot. iStock

Wystarczy powiedzieć „włoski styl”, by uruchomić u każdego strumień pozytywnych skojarzeń: ze sztuką, kuchnią, temperamentem, architekturą, a nade wszystko z modą. Bo Włosi wiedzą wszystko o modzie, także o tej dla klientów na czterech łapach

Włoskie kolekcje dla zwierząt błyskawicznie odnoszą sukcesy na targach, wystawach i w sklepach.

„Made in Italy”

– Określenie „made in Italy” znaczy wiele. Odnosi się do splotu niezwykle owocnych wzajemnych powiązań między kulturą, sztuką, rzemiosłem, umiejętnościami rękodzielniczymi, a samym krajem i jego historią na przełomie wielu lat, co przyczyniło się do powstania największego przemysłu odzieżowego na Zachodzie. Sukces ten stanowi przede wszystkim – nieosiągalny na innych rynkach –  wynik połączenia kreatywności z technologią, na skutek czego styl włoski stał się synonimem luksusu i elegancji, zarówno w naszym świecie mody, jak i tym, związanym ze zwierzętami – podkreśla Federica Gabasio z Farm Company Pet Products.

Virginia Bartoli z Atelier Biscotto dodaje: – Nasz styl według mnie odnosi sukces dlatego, że Włochy to kraj otwartych umysłów, a Włosi potrafią połączyć kreatywność z kulturą, profesjonalizmem, zorganizowaniem i przywiązaniem wagi do szczegółu, ale też z wrodzoną umiejętnością bycia eleganckim i wyróżniającym się z tłumu. To efekt umiejętności tworzenia, lecz i gustu.

– Fantazja i pomysłowość tworzenia to od zawsze mocne strony włoskiego stylu – stwierdza Daniela Carotti z Camon. – Ponadto wszystkie wydarzenia artystyczne i kulturalne, które zainicjowano lub które miały miejsce we Włoszech w przeciągu wieków, tylko to potwierdzają. Celem stylu włoskiego jest poszukiwanie idei i bodźców, a następnie dopasowywanie ich do własnych pomysłów i przekuwanie tego w wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju ubrania. – To naturalne, iż rozwój, mający miejsce w różnych segmentach, znajduje swoje odzwierciedlenie również w branży zwierzęcej – mówi Miriam Brandoni, reprezentująca Pampered. – Styl włoski od zawsze wyznacza trendy we wszystkich sektorach, szczególnie zaś w modzie – dodaje.

Dla zwierząt jak dla ludzi…

– Obecnie czas poświęcany zwierzęciu i wspólnie z nim przeżywany postrzegany jest na zasadzie prawdziwej symbiozy, dlatego też przyjemnie jest mieć podobny wygląd lub nosić podobne ubrania, ze szczyptą ironii oczywiście – zauważa Valeria Pirozzi, reprezentująca Dog & Dolls. – Kiedy chcę kupić ubranie, które ma nosić mój pies, pragnę, by mój najlepszy przyjaciel był modny tak jak ja – mówi Miriam Brandoni.

W konsekwencji światy mody – ludzkiej i tej dla zwierząt – przenikają się. – Odbiorca końcowy jest ten sam. Człowiek kupuje dla siebie i dla swojego psa, posługując się tymi samymi kryteriami i dlatego ten, kto zajmuje się modą dla ludzi, często, jak to ma miejsce w moim przypadku, projektuje również dla świata zwierzęcego, posługując się określonymi sekwencjami, czasami do siebie podobnymi – opowiada Virginia Bartoli. Czasem to wręcz wymóg ze strony klientek. – Nie możemy nie brać pod uwagę tendencji w świecie ludzkiej mody. Często nasze klientki to tzw. „fashion victims” i uwielbiają, gdy ich psiaki są ubrane w tym samym stylu, podobnym do ich własnego – mówi Carla Panigada z Camon. – Być może stworzyliśmy samonapędzający się mechanizm. Dobrze zaprojektowane produkty wzbudzają pragnienie ich posiadania. Możliwe więc jest, że dobrze wymyślone linie ubrań dla zwierząt kreują fenomen i przyczyniają się do rozwoju tego sektora produktów dla zwierząt – prognozuje Miriam Brandoni.

Wygoda i bezpieczeństwo

Ani imperializm włoskiego stylu, ani inspirowanie się modą dla ludzi nie zwalnia nikogo w modowej branży zoologicznej z rozsądku. – Chcielibyśmy, by pies zachował swoją godność i by szanowano jego naturę. Gust oraz poszukiwanie luksusu i stylu są zawsze bardzo ważne, również w odniesieniu do wyglądu zwierząt, lecz to nie wszystko. Pies żyje często w warunkach domowych i wychodzi na powietrze tylko kilka razy dziennie na krótkie spacery. Taki stan rzeczy sprawił, iż z biegiem lat jego sierść znacznie się przerzedziła, a jej funkcje ochronne uległy redukcji w porównaniu z czasami, w których zwierzęta przebywały tylko na zewnątrz. Głównym założeniem Biscotto jest więc, by ubranie chroniło zwierzaka przede wszystkim przed zimnem i deszczem. Dlatego pragniemy, by nasi klienci wybierali naszą markę kierowani przede wszystkim chęcią zabezpieczenia swoich czworonożnych przyjaciół, to znaczy potrzebą zapewnienia im komfortu i ciepła podczas niepogody – mówi Virginia Bartoli. Te same względy podkreśla Daniela Carotti: – Naszym zamiarem jest pomagać właścicielom w zadbaniu o ich pupili, w najlepszy z możliwych sposób, z jednoczesnym podkreśleniem stylu i wyrafinowaniem. Nasze ubrania projektujemy tak, by chronić psa przed niepogodą, ze szczególnym uwzględnieniem tych ras, które wymagają okrycia.

Wiosna – lato 2013 bez tajemnic

Wiosenne kolekcje kobiecej mody już dawno prezentowane były na tygodniach mody, światowych wybiegach i w niektórych modowych magazynach. Projektanci kolekcji dla zwierząt też już dobrze znają przyszłoroczne stylizacje. Co się w nich znajdzie? – Refleksja nad modą lat 90-tych XX wieku prowadzi nas do ponownego odkrycia połączeń chromatycznych i linii akcentujących ich równowagę estetyczną. Trendy będą koncentrowały się na fantastycznych i intensywnych kolorach, połączonych ze śnieżną bielą, oraz na  miękkich kształtach, zapewniających komfort i łatwość ubierania – zapowiada Valeria Pirozzi. – Naszą inspiracją był styl tzw. sportowej elegancji: luźny, acz elegancki ubiór, z błyszczącymi dodatkami, trójwymiarowymi wyszyciami i modnymi dodatkami. Stworzyliśmy wielofunkcyjną kolekcję, dbając o łatwość zakładania ubrania – zdradza Carla Panigada. – Podobnie jak w modzie dla ludzi, drogie materiały i nowoczesne formy ożywią dodatki w  stylu retro lat 50-tych i 60-tych XX w. W sposobie ubierania oraz kroju będą przeważały trendy look vintage i stylu miejskiego – mówi Federica Gabasio. – Rok 2013 to dla nas rok wrażliwości ekologicznej, wyrażającej się w estetyce luźnego i okazjonalnego charakteru, połączonego z elementami luksusu w formie miękkich linii, oraz spontanicznego wyglądu, zestawionego z szykownością, bogactwem i dużą starannością wykonania – podsumowuje Virginia Bartoli.

Co projektantom chodzi po głowie?

Choć twórcy nie są zazwyczaj zbyt skłonni do zdradzania swoich inspiracji, to jednak po tych najświeższych newsach na temat przyszłorocznych trendów nie sposób ich o to nie zapytać. – Nie podążamy ślepo za głównymi nurtami, ale poszukujemy naszej własnej oryginalności –  mówi Virginia Bartoli. – Ciągła uwaga skoncentrowana na tym, co dzieje się w każdej formie sztuki, i na tym, co nas otacza – od sztuki wizualnej po modę, od muzyki po meble – wszystko może stać się inspiracją i przyczynić się do narodzin nowej kolekcji – równie ogólnie wypowiada się Federica Gabasio. – Pomysły nigdy się nie kończą i powstają z tysiąca małych detali, które wypełniają naszą codzienność – równie tajemniczo stwierdza Daniela Carotti Camon, by po chwili uchylić rąbka jednego z sekretów: – Głównym źródłem naszych inspiracji są materiały. Szukamy zawsze tkanin eleganckich, które można dopasować się do wymagań naszego wiernego przyjaciela, czyli takich, które są ciepłe i praktyczne. Carla Panigada przyznaje z kolei, że jedno jest niezmienne: – Naszym celem podczas projektowania każdej kolekcji jest to, by ubranie przyciągało uwagę, ale nie było zbyt ekstrawaganckie. Miało dodatki ze świata mody dla ludzi, a, jeszcze prościej, by było w kolorze modnym w danym sezonie.

Autor: Red. (Ilona Niebał)
Źródło: Pet Market

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.