Ciekawostki

Co trzeci Polak sypia ze swoim pupilem

2013-01-06

Magdalena Grzanka / Pet Market

Tagi: zwierzęta domowe, pies, kot, spanie z psem, spanie z kotem, higiena

Co trzeci Polak sypia ze swoim psem lub kotem, fot. iStock

Ludzie coraz częściej pozwalają zwierzętom wkraczać na najbardziej prywatne i rodzinne tereny w swoim domu. A tymi są np. kuchnia i sypialnia

Przytulamy je, całujemy i mówimy do nich. Coraz częściej zwierzęta przestają pełnić jedynie role ozdobne czy obronne w domu, a stają się pełnoprawnymi członkami naszych rodzin.

Jak pisze w swojej książce „Ludzie i ich zwierzęta” prof. Krzysztof Konecki, przyczyniają się one do stabilizacji życia rodzinnego i wpływają pozytywnie na samopoczucie właścicieli. Z obserwacji przeprowadzonych przez profesora wynika, że aż 85% badanych określa swoją więź ze zwierzęciem jako silną bądź bardzo silną. To z kolei powoduje, że pozwalamy zwierzętom wkraczać na najbardziej prywatne i rodzinne tereny w naszym domu. A tymi są np. kuchnia i sypialnia. Co trzeci badany przyznał się, że śpi ze swoim pupilem. Według Koneckiego odsetek ten jest znacznie wyższy, jednak ludzie wciąż wstydzą się do tego przyznać.

Poprzez proste czynności, takie jak głaskanie i mówienie do zwierząt, traktujemy naszych czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny.

Ponad 80% przebadanych osób twierdzi, że zwierzęta należy wychowywać od małego, podobnie jak dzieci. Wierzą, że skarcony pies rozumie i zapamięta na przyszłość, że tego i owego robić mu nie wolno.

O tym, jak ważna stała się pozycja zwierzaka w domu, świadczy również to, że prawie co piąty badany robi swojemu pupilowi prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia czy urodzin.

W swoich głębokich relacjach ze zwierzętami nie poprzestajemy jednak na czułościach i wspólnym oglądaniu serialu. Bo naszych ulubieńców zabieramy teraz nie tylko na spacer, ale też na zakupy i do fryzjera.

Autor: Magdalena Grzanka
Źródło: Pet Market

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.