Trendy i design

Wiosenne trendy w pigułce

2013-03-26

Katarzyna Tarabuła / e-pets

Tagi: zwierzęta domowe, pies, trendy w modzie, wiosenne trendy, pastele, Dior, Louis Vuitton, Saint Laurent, Marc Jacobs

Patch Up, fot. Patternbank

Rok 2013 przyniósł wiele zmian w świecie mody. Wydarzeniem było, że  Jil Sander postanowiła wrócić do założonego w 1974 roku domu mody, a słynny projektant Hedi Slimane ponownie podjął współpracę z marką Yves Saint Laurent (która notabene zmieniła nazwę na Saint Laurent). Po skandalu ze swoim udziałem John Galliano przestał pełnić rolę dyrektora kreatywnego Diora, a zastąpił go utalentowany Raf Simons. Liczne zmiany wywarły ogromny wpływ na modę w nowym sezonie, wnosząc długo wyczekiwany powiew świeżości

Apetyczna słodycz

Podobnie jak w zeszłym sezonie modne będą neonowe barwy. Mocne akcenty kolorystyczne można było zobaczyć głównie podczas londyńskiego tygodnia mody. Możemy postawić na jednokolorową kreację w odważnym kolorze, łączyć neon z bielą lub bawić się kolorami za pomocą abstrakcyjnych nadruków. Nowością jest z pewnością wielki powrót pasteli, przywodzących na myśl apetyczną słodycz. W zeszłym roku furorę na pokazach mody robił odcień mięty, teraz do modnego repertuaru kolorów dochodzą błękit, pastelowy róż i cytryna.  Kolejny hit pokazów to oczywiście biel, występująca najczęściej w towarzystwie laserowo wyciętych wzorów.

Wiodącym trendem jest obecnie silna inspiracja modą lat 60-tych. Objawia się to w postaci geometrycznych wzorów, połączeń czerni z bielą, jak i wszechobecnych kwiatowych nadruków czy hippisowskich wzorów. Marc Jacobs, zarówno w kolekcji podpisanej własnym nazwiskiem, jak i tej zaprojektowanej dla domu mody Louis Vuitton, wyraźnie inspirował się op-artem i geometrią. Najbardziej popularnym wzorem tej wiosny są jednak pasy, które w tym sezonie wcale nie muszą być biało-granatowe w marynarskim stylu. Wręcz przeciwnie – w większości kolekcji są raczej grube, w kontrastujących ze sobą kolorach.

50 twarzy Greya

Kolejną nowością jest obecność na wybiegach skórzanych dodatków i akcentów przypominających stroje dostępne jedynie w pewnych sklepach tylko dla dorosłych. Pojawienie się tego trendu może być skutkiem ogromnej popularności książki 50 twarzy Greya, która w 2012 roku przybliżyła nam tajniki sadomasochizmu. Inni eksperci twierdzą, iż trend nie ma nic wspólnego z głośną powieścią, a jest raczej ukłonem w stronę pełnej erotyzmu fotografii Helmuta Newtona. Pikantne akcenty zazwyczaj występują w czarno-białych wariantach kolorystycznych.

Wodne kwiaty

Jednym z najczęściej występujących nadruków na ubiorach jest imitacja morza. Stroje zaprezentowane na wielu pokazach swoim kolorem, fakturą i wzorem przywodzą właśnie na myśl wodę. Poza morskimi inspiracjami widoczne jest także zainteresowanie abstrakcją oraz motywami roślinnymi i etnicznymi. Kwiaty dosłownie rozkwitły na kreacjach najsłynniejszych projektantów mody.

Co do doboru materiałów, wodnemu trendowi towarzyszą lejące, delikatne tkaniny, natomiast kolekcje zachowane w stylu lat 60-tych zostały uszyte z sztywnych i surowych materiałów. W nowym sezonie projektanci bawili się prześwitującymi tkaninami oraz geometrycznymi cięciami, korzystając z transparentnych materiałów, nadających kreacjom futurystyczny charakter. Wracając do cięć, już zeszłej wiosny na wielu pokazach pojawiły się stroje odsłaniające kawałek brzucha. Nie jest to bynajmniej powrót mody z początku nowego stulecia na biodrówki i przykrótkie koszulki, lecz zupełnie nowa forma ubioru. Najczęściej możemy spotkać się z eleganckimi sukienkami zwężanymi ku dołowi z niewielkim wycięciem tuż nad pępkiem.

Moda na smyczy

Wiosna przywita nas feerią barw i wzorów oraz zawsze modnym, klasycznym połączeniem czarni i bieli dla przełamania konwencji. Możemy być pewni, że w nadchodzącym sezonie nie grozi nam uczucie monotonii. Jak wykorzystać najnowsze trendy w zwierzęcej modzie? Pastele oraz odważne połączenia kolorystyczne na pewno dodadzą uroku naszym pupilom. Nadejście wiosny oznacza wyższe temperatury, więc ubranka dla psów przestaną być niezbędne. W zamian możemy zainwestować w obrożę i smycz w jednym z modnych kolorów.

Autor: Katarzyna Tarabuła
Źródło: e-pets

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.