Relacje z człowiekiem

Jak rozpoznać humor kota?

2013-03-28

Anna Skalik / e-pets

Tagi: zwierzęta, zwierzęta domowe, kot, zachowanie kota, język kota, humor kota, ogon kota, zabawy z kotem

Jak rozumieć zachowanie kota?, fot. Depositphotos

Zapewne w przekonaniu wielu właścicieli kotów byłoby idealnie, gdyby mogli oni dokładnie zrozumieć czy też odczytać z zachowania, co dokładnie myśli sobie ich pupil w konkretnym momencie, na przykład siedząc cichutko pod stołem. Czy jest senny, czy może zwyczajnie właśnie knuje, co by tu zaatakować? Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać humor kota

Z pewnością wszyscy miłośnicy kotów potrafią rozpoznać, co oznacza poruszanie ogonem. Już nawet najdelikatniejszy ruch samym jego końcem zdradzać może irytację czy podenerwowanie zwierzęcia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie musi to oznaczać, że kot zareaguje wyciągnięciem pazurów na pogłaskanie lub zaproszenie do zabawy. Zwierzęta te komunikują swój nastrój w bardzo różnoraki sposób, jednak najłatwiejsze do odczytania przez człowieka są ruchy uszu i ogona. Język kociego zachowania jest jednak znacznie bardziej skomplikowany i tylko uważne obserwowanie pupila umożliwia poznanie jego nastroju.

O czym mówią ruchy ogona

Za pomocą ogona kot jest w stanie przekazać człowiekowi bardzo wiele sygnałów. Chodzi tu nie tylko o sam ruch, ale też konkretne jego ustawienie. Faktycznie, w przypadku machania ogonem najczęściej chodzi o zdenerwowanie. Jednak nie zawsze. Kiedy kot siedzi, a jego ogon lekko drga na samym koniuszku, oznacza to, że zwierzak jest na czymś skoncentrowany, myśli, analizuje, co robić. Znanym gestem, częstym, kiedy kot porusza się po mieszkaniu, jest utrzymywanie ogona w pozycji pionowej, lekko falującego lub prostego. Można po tym poznać, że kot jest zadowolony, być może skory do zabawy.

Ogon wskazuje też na wiele postaw obronnych. Rytmiczne, szybkie ruchy końcem, jak i niekiedy całym ogonem, wskazują na wyraźne zdenerwowanie i gotowość do ataku. Jeśli jeszcze zestawione są z uszami przyciągniętymi do głowy, można być pewnym, że zwierzę jest wściekłe. Podobnie dzieje się, gdy ogon jest nastroszony. Takie zachowanie jest przejawem nie tylko agresji, ale często też… strachu. Kiedy kot jeży ogon, a bardzo często też całe ciało, chce optycznie się „powiększyć”, przez co dodaje sobie otuchy, a także próbuje wystraszyć swojego wroga. Często jeżenie sierści połączone jest z tzw. kocim grzbietem, kiedy to zwierzak wygina kręgosłup w charakterystyczny łuk. Podczas gdy młody kot zachęca tym ruchem do zabawy, to już starszy daje sygnał gotowości do ataku. Kot „powiększa się” także w inny sposób: przybiera sylwetkę całkowicie wyprostowaną, stąpa wolno na prostych, prawie wyciągniętych łapach. Taka postawa to typowe skradanie się, które może być przejawem zarówno kociej gotowości do złapania ofiary, jak i zachętą do zabawy.

Co knuje kot

Koci język niewerbalny składa się z wielu postaw i gestów, których znaczenie bywa różne. Osoby nieznające zwyczajów i zachowań kotów mogą być bardzo zaskoczone reakcją ich pupili. Często, gdy kot, na przykład schowany pod stołem, patrzy się w jeden punkt, zastanawiamy się, czy właśnie nie knuje, jak zdobyć świat. Podstawa skulona, zwinięta, z ogonem przylegającym do ciała, oznacza, że kocur właśnie dystansuje się wobec otoczenia. Nie chce, by mu przeszkadzano, nie zachęca do kontaktu, ale też nie zniechęca. W tym momencie próba zaproszenia do zabawy może równie dobrze zakończyć się pokazem złości, co radosnymi figlami z właścicielem. Podobnie niejednoznaczne jest przyjęcie postawy leżącej na plecach. Brzuch okazuje się być słabym punktem na mapie kociego ciała, zatem jeśli kotu zdarza się leżeć w ten sposób, to należy się cieszyć. Jest to wyraźna oznaka tego, że pupil czuje się bezpiecznie i swobodnie w swoim otoczeniu.

Autor: Anna Skalik
Źródło: e-pets

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.