Trendy i design

Psi stylista – chwilowy trend czy przyszłość zwierzęcej mody?

2013-04-11

DT / e-pets

Tagi: zwierzęta domowe, pies, akcesoria dla psów, trendy w modzie, moda dla psów, stylizacja, stylista, psi stylista, Menswear Dog

Rozkręca się rynek psiej mody, fot. Menswear Dog

Praca stylisty to wymarzony zawód wielu ludzi pragnących profesjonalnie zajmować się modą. Jest to niezwykle kreatywna i ciekawa praca, lecz konkurencja na rynku jest ogromna i zdecydowanie niełatwo się wybić. W tym zawodzie konieczna jest wiedza z zakresu mody, przede wszystkim jednak liczą się wyczucie stylu i bogata sieć kontaktów. Znajomości i renoma odgrywają tu kluczową rolę, o wiele ważniejszą niż dyplom prestiżowej uczelni mody.  Ze względu na wysoką konkurencyjność tego zawodu niektórzy odeszli od początkowego pomysłu podbicia świata mody i zaczęli stawiać pierwsze kroki jako psi styliści

Tak, to nie żadna pomyłka. Obecnie w słownikach istnieje już termin psi stylista, choć jest to jeszcze raczkujący, nie zawsze jeszcze opłacalny sposób na życie. Niektórzy groomerzy określają się mianem stylistów, lecz w przeciwieństwie do nich mowa tu o osobie zajmującej się całością wizerunku naszego pupila, od fryzury po stroje i dodatki. Zawód może wydawać się absurdalny, zwłaszcza w polskich realiach, gdzie psia moda zaczyna się pojawiać, lecz mimo wszystko wciąż spotyka się ze złośliwymi komentarzami i traktowana jest raczej jako fanaberia sławnych i bogatych. Jednak nie da się ukryć, że właśnie ze względu na wzrost zainteresowania i póki co niską konkurencyjność coraz więcej ludzi na Zachodzie wybiera właśnie taką ścieżkę kariery. Rynek luksusowych produktów dla zwierząt jest młody, ale bardzo szybko się rozwija. Nic więc dziwnego, iż pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistów od spraw mody i stylu naszych czworonożnych pupili.

Jeśli ciekawi was, jak zostać psim stylistą, to trzeba przyznać, że niestety nie ma jednej recepty na sukces. Dara Foster jest amerykańską stylistką, której udało się zrobić międzynarodową karierę, więc posłużę się jej przykładem. Foster na początku pracowała jako stylistka i dziennikarka mody dla wielu znanych amerykańskich tytułów. Pewnego dnia postanowiła uszyć własnemu psu kołnierzyk na wzór modnych, kobiecych dodatków. Kołnierzyk tak spodobał się znajomym z branży, że zachęcona pochwałami stylistka otworzyła własną linię akcesoriów dla psów. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dara Foster dostrzegła rosnące zainteresowanie modą dla psów, więc postanowiła pójść o krok dalej, angażując się w działania organizacji Pet Fashion Week. Później jej kariera nabrała tempa, zaczęto ją zapraszać do udziału w wielu programach telewizyjnych, a projektanci ubranek dla psów często pytali stylistkę o radę. Dara Foster stworzyła także jeden z najpopularniejszych portali o nowych trendach w psiej modzie, będący prawdziwą kopalnią wiedzy z tej tematyki. Ostatnio wydała swoją pierwszą książkę, a w najbliższej przyszłości planuje otworzyć bank żywności dla zwierząt, których właścicieli nie stać na utrzymanie pupila. Jak widać, do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest wiedza z zakresu mody, śledzenie trendów i przede wszystkim pasja oraz wyobraźnia. Zawód dopiero staje się popularny, więc mnóstwo pomysłów nie zostało jeszcze wykorzystanych. Psia moda bazuje na ludzkich trendach i wzorcach, więc jest skąd czerpać inspiracje.

Pewnie ciekawi was, czym konkretnie zajmuje się psi stylista. Upraszczając, mniej więcej tym samym, co tradycyjny doradca wizerunku. Praca polega między innymi na stylizacji zwierząt do wszelakich sesji zdjęciowych, konkursów piękności czy programów telewizyjnych. Podobnie jak w przypadku ludzkiej mody, można wybrać dwie drogi, czyli zajmować się wspomnianą stylizacją na specjalne okazje lub pracować jako osobisty stylista dla prywatnych klientów. Ten drugi sposób jest zdecydowanie mniej popularny, ponieważ, przynajmniej na razie, niewielu ludzi chętnie wyda swoje pieniądze na poradę dotyczącą wizerunku czworonoga. Co prawda w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje ten rodzaj usług, lecz myślę, iż w Polsce miałby raczej małe szanse powodzenia. Oprócz tego psi styliści mogą współpracować z projektantami psich ubranek i akcesoriów, a także ze zwykłymi markami modowymi, które wprowadzają do swojej oferty linię dodatków dla zwierząt. Możliwości jest wiele, póki co jednak rynek psiej mody dopiero się rozkręca. Wkrótce pewnie coraz więcej będzie mówiło się o tym nieco ekscentrycznym zawodzie.

Autor: DT
Źródło: e-pets

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.