Ekonomia i rynek

Fabryka pod Wrocławiem kluczowa dla rozwoju produktów Nestlé

2015-03-09

Marzena Zbierska / Pet Market

Tagi: Nestlé Purina, nowa fabryka, karma dla psa, karma dla kota, Janusz Lukoszek

Fabryka Nestlé Purina w Nowej Wsi Wrocławskiej, fot. Nestlé Polska

Nestlé kończy budowę swojej pierwszej fabryki karmy dla zwierząt w Polsce. W Nowej Wsi Wrocławskiej ruszy wkrótce produkcja karmy dla kotów, a następnie kolejnych produktów z asortymentu Nestlé Purina

W pierwszym okresie działalności fabryka Nestlé ma produkować głównie karmę Felix, przeznaczoną w większości na niemiecki rynek. Nie oznacza to jednak, że nowa fabryka nie będzie zaspokajać potrzeb polskiego rynku. Obecnie karmy dla zwierząt, będące w dystrybucji Nestlé Purina, produkowane są poza Polską – we Francji, Włoszech i na Węgrzech.

– Wkrótce produkcja karm przeznaczonych na polski rynek będzie się odbywała także w naszym kraju – informuje Janusz Lukoszek, dyrektor Działu Sprzedaży w kanale spożywczym i Działu Rozwoju Rynku Nestlé Purina. – Produkcja z nowej fabryki będzie zaspokajać istotną część obrotów Nestlé Purina w Polsce – dodaje.

Z komunikatu zamieszczonego przez Nestlé na stronie internetowej wynika, że firma działa w Polsce w kategorii produktów dla zwierząt domowych od 16 lat i postrzega nasz kraj jako największy rynek karmy dla psów i kotów w centralnej i wschodniej części Europy.

– Polska została wybrana na miejsce nowej inwestycji, z uwagi na swój istotny potencjał wzrostowy – przyznaje dyrektor. – Dodatkowo region wrocławski charakteryzuje się doskonałą infrastrukturą drogową, a także dostępnością wykwalifikowanego personelu.

O wyborze lokalizacji dla nowej fabryki przesądziły również sprzyjająca koniunktura inwestycyjna i możliwość pozyskania lokalnych dostawców.

– W tych obszarach, w których to możliwe, będziemy pozyskiwać surowce lokalnie, zależnie od tego, czy będą spełniać nasze standardy jakości i dostępności na odpowiednim poziomie cenowym – zakłada Lukoszek.

Budowa podwrocławskiej fabryki trwa od ponad roku, a wartość inwestycji to około 300 mln zł. Docelowo kompleksowa realizacja projektu obejmie sześć etapów, a planowana jest na najbliższe 10 lat. Janusz Lukoszek przyznaje, że w planach długoterminowych jest rozszerzenie portfolio produktowego, za sprawą tej nowej fabryki.

Raport opublikowany przez Nestlé, który prezentuje wyniki finansowe firmy za trzy pierwsze kwartały 2014 roku, potwierdza potencjał i atrakcyjność polskiego rynku. Z dokumentu wynika, że Polska (i Rosja) są na szczycie listy krajów w regionie, w których odnotowano znaczący wzrost sprzedaży produktów dla zwierząt domowych. W analizie kategorii petcare czytamy, że dotyczy to zwłaszcza marek Felix, Purina One, Gourmet i przekąsek.

Trzy pierwsze kwartały 2014 roku w kategorii produktów dla zwierząt Nestlé zakończyła wynikiem 8,208 mld CHF przychodów ze sprzedaży. Wprawdzie ten sam okres 2013 roku przyniósł wyższe przychody ze sprzedaży w tej kategorii, bo 8,349 mld CHF, to ubiegłoroczny spadek przychodów można tłumaczyć wzrostem kursu szwajcarskiej waluty, a nie ograniczeniem działalności operacyjnej. Podany przez Nestlé w raporcie wskaźnik wzrostu organicznego za I–III kwartał 2014 roku w kategorii petcare wyniósł 5%.

Autor: Marzena Zbierska
Źródło: Pet Market

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.